Ny verksamhetschef anställd

Publicerat: 2024-03-06 12:57 - Skrivet av Peter Svallin

Vi är glada att meddela att vi har en ny verksamhetschef.

Efter en noggrann rekryterings- och utvärderingsprocess valde vi till slut Christoffer Wahlgren. Han kommer närmast från Tegelberga golfklubb där han, bland annat arbetat som tränare, ansvarat för shopen och för rangen. Han har också medverkat i klubbens arbete med sponsorer.

Han bor i Svedala med sin familj. Han är uppvuxen i golfbranschen som genomsyrat hela hans liv. Han har tävlat som junior och på hög skandinavisk nivå fram tills det var dags att bilda familj. Han är utbildad PGA tränare och har ansvarat för Tegelbergas träningsverksamhet. Han är också utbildad klubbchef.

Christoffers filosofi är, bland annat, att alla detaljer är viktiga för att skapa en hållbar och långsiktig verksamhet där alla medlemmar och samarbetspartners känner sig sedda och uppskattade. Vi är övertygade om att Christoffer kommer att bidra till att stärka och utveckla vår klubb.

Christoffer tillträder sin tjänst den 18 mars 2024 och ser fram emot att få möta dig både i klubbhuset och på banan.

Styrelsen